Jak diskutovat

  

Došel jsem k závěru, že nejlepší aktivitou je podpora diskuse o tom, co je nejlepší dělat. Jaká by měla být ideální podoba diskuse?

Formáty

Písemná a osobní diskuse

Diskuse může být písemná nebo osobní. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Příspěvky v písemné diskusi mohou být výrazně kvalitnější, protože účastnici mají čas je promyslet, můžou si udělat rešerši a připojit odkazy. Celý proces je však zase pomalejší. Asynchronní diskuse je jednodušší na organizaci. Nejlepší zřejmě je obě možnosti kombinovat, pokud je to možné.

V kontextu efektivního altruismu je ideální variantou písemné diskuse aktivita na mezinárodním EA fóru. Osobní diskuse může být dobře realizována zapojením se do činnosti lokální EA skupiny. I CEA vyzvedává podporu kvalitní diskuse v EA skupinách jako prioritu číslo jedna.

Existují dva hlavní nejčastěji používané formáty využitelné pro diskusi v rámci EA skupiny: jeden na jednoho a skupinová diskusní setkání.

    Jeden na jednoho

    Formát jeden na jednoho se ukázal být velmi užitečným a produktivním. Lze v něm komunikovat individualizovaně, zacíleně - s konkrétním člověkem pokud možno o tom, co je pro něj nejvíce relevantní.

    Zřejmě nejdůležitějším tipem je, že je velmi užitečné dopředu určovat a vybírat, s kým a o čem si dát 1:1 - jaké 1:1 by mohlo přinést nejvíce užitku. 

    Jak hledat nejvhodnější kontakty v rámci EA? První možností je najít někoho blízkého skrze seznam lokálních skupin na EA Hubu. Návod z EA fóra, jak se více zapojit do EA, explicitně zmiňuje i možnosti, jak najít kontakty k 1:1s. Doporučený EA Pen Pal projekt však již není funkční, takže nejlepší možností je využít opět EA Hub a zdejší stránku profilů lidí pohybujících se v EA (lze zde vyhledávat podle různých kritérií), případně seznam různých tematicky zaměřených skupin v rámci EA. Na EA fóru jsou zaznamenány přímo odpovědi na otázku, jak získat co nejvíc z 1:1s

    Myšlenky související s formátem jeden na jednoho lze nalézt  i v těchto dokumentech:

    Skupinová diskusní setkání

    V rámci diskusního setkání probírá vybrané téma na společném setkání skupina lidí, v níž by počet účastníků měl typicky bývat menší než 10. Výhodou skupinových setkání je, že zde jako významný motivační faktor může působit skupinová dynamika (psychologie skupiny).

    Chceme-li podrobnější materiály k formátu diskusních setkání, lze použít například materiály ze Stanford EA Fellowship obsahující doporučení přímo k vedení diskuse ve skupině v kontextu EA:

    Metoda a přístup

    Její styl a atmosféra by pochopitelně měly být takové, aby co nejvíce přispívaly k rychlejšímu šíření těch lepších myšlenek. Z tohoto hlediska je nejlepší diskuse konstruktivní, kooperativní a kultivovaná.

    Kromě toho by ideální diskuse mohla být i motivačně orientovaná. Tím myslím to, aby lidi podněcovala k přetavení jejich aktuální odpovědi na otázku, co je nejlepší dělat, i v nějakou akci. Bez tohoto aspektu by mohlo být výsledkem třeba jen čisté teoretizování a kultivované přelévání lidí mezi různými názorovými tábory, aniž by se vyprodukované poznání přetavilo do přímé prospěšné práce.

    Kromě stylu a atmosféry je možné specifikovat průběh diskuse i metodicky. K tomu jsou zvlášť užitečné zdroje a know how racionalistického hnutí, zejm.: